top-5-pomilok-mislennyaПокажи мені, як ти думаєш, і я скажу тобі, хто ти

Те, як ми думаємо, чому ми думаємо,і також те, чому ми думаємо так, як думаємо —  цікавить представників багатьох наук – філософів, психологів, неврологів, психіатрів, нейрофізіологів, антропологів, приматологів, і так далі, і таке інше.

Люди копаються у сірій речовині, вивчають залишки скелету, спостерігають за поведінкою людей і мавп у лабораторних і природних умовах, читають багато розумних книжок, а іноді – самі їх пишуть.

Навіщо?

Для того, щоб обґрунтовано утвердити дві думки:

  1. Ми не настільки розумні, як нам здається.
  2. Але і не такі тупі, як вважаємо.

Наш мозок – найдивовижніша річ у Всесвіті. До речі, якщо погуглити, можна у цьому переконатися: клітини мозку і всесвіт візуально мають схожу будову.

Тішить самолюбство, правда?

Парадоксально, водночас, що ми, люди – єдині істоти у відомій нам частині галактики, що регулярно припускаються великої кількості помилок мислення.

Чому так?

Як так:  людський мозок —  найкрутіша система серед усього живого, і при цьому  ми лажаємо, причому з упертістю, гідною кращого застосування?

Справа в тім, що еволюціонуючи, мозок використовував найкоротші шляхи мислення. Ці найкоротші шляхи мислення інакше ми називаємо звичками. А як ми всі знаємо, не усі звички однаково корисні.

Але мозку цього не докажеш – він уже сформував їх.

Що робити?

Знаючи типові  упередження, ти можеш спиняти себе від нераціонального і неефективного діяння.

 

Топ  5  когнітивних упереджень, у яких ти можеш упізнати себе чи людей довкола

1. Якорування. Перше, про що ми дізнаємося, впливає на  дальше ставлення до решти інформації. Порядок, у якому інформація надходить, впливає на її сприйняття і визначає те, як ти будеш думати далі. Саме тому радять при першому знайомстві починати з приємностей та компліментів.

2. Ефект неповоротних витрат. Ми ірраціонально чіпляємося за речі, які вже нам багато коштували часу, грошей, емоцій.

3. Евристика доступності. На наше судження впливає те, що швидше приходить на думку. Наприклад, у передвиборчу кампанію може скластися враження, що світ довкола складається винятково із передвиборчих програм, гасел, буклетів, лозунгів і бігбордів, і що всі довкола тільки про це і говорять. Про це говорять, тому що це є доступним, а не тому що це є всезагальною реальністю.

4. Прокляття знання. Чому прокляття? Тому що: «щойно ти щось зрозумів, тобі здається, що це стає очевидним для усіх». І може бути чимало непорозумінь через те, що завдяки цьому упередженню ти можеш щиро дивуватися й злитися «недалекості» інших. У таких випадках корисно нагадати собі: це не «вони» туплять, це мені вже прояснилося. (Окрім звісно, тих випадків, коли «вони» дійсно туплять. Таке теж буває, але це вже інша історія : — )

5. Підтверджувальне упередження. Тобі більше подобаються речі, які підтверджують те, у що ти вже віриш. Тут також може бути багато непорозумінь в стосунках, адже не всі люди, які зустрічаються тобі, мають таку ж систему цінностей, що і ти. І можна дуже хотіти їх переконати. Або дуже хотіти не помічати незручних людей і незручні цінності.

Ось рекомендація: стався до власних ідей та поглядів, виходячи з «презумпції хибності» Тобто, вважай себе неправим/ою, поки не доведено зворотнє.


P.S. Може здатися чудернацькою така порада: ставитися до своїх ідей і поглядів, як до  відпочатку апріорно хибних. Але подивися на це з такого боку: припускаючи, що я помиляюся, я можу шукати і знайти правду; або ж  знайти ту помилку,після якої стане зрозуміліше, як змінити своє мислення, погляди і ставлення. Коли ж я припускаю що завжди правий, мені не потрібно нічого шукати і знаходити, мені потрібно лише якось адаптувати до себе решту людей, які думають неправильно чи незручно.

Але ось у чому фішка: коли кажеш людям, що вони неправильно думають, деякі з них чомусь ображаються, а то і починають кидатися важкими предметами у твій бік..

Воно тобі треба?

Успіхів! Звертайся за консультацією у київський центр «Восстановление».

Ми відкриті для тебе.


Насколько эта статья была вам полезна?
12345

psihologi-online-skype

psihologi tv

psihologi edu

+38 (098) 628-24-82
+38 (093) 579-51-79
+38 (050) 699-19-23

Психологический Центр «Восстановление», г.Киев
Работаем для вас с 2004 г.