• Пожалей меня.
  • Ты моя бедняжечка…
  • Я не бедняжечка! Не надо говорить со мной, как с маленькой! Вечно ты так!

nelyubovnij-trikutnikЗавіса закривається, вона почувається непочутою, він – здивовано-ображеним. Вона ж сама просила!

Ерік Берн написав свого часу бестселлер «Ігри, у які грають люди». Він написав його на основі  досвіду спостереження за сотнями людей. Його зацікавило те, що цікавить і тебе: що відбувається між людьми, коли вони спілкуються? Чому одні люди  знаходять спільну мову, а життя інших схоже на сцену з фільму, яку хтось постійно ставить на повтор? (І, запевняю, сцена анітрохи не нагадує хеппі-енд)

Чому його благі наміри закінчуються зіпсованим настроєм?

Чому вона відчуває, що він її зовсім не розуміє? (А раз не розуміє, то може, і не любить…)

Діалог на початку статті можна пояснити вродженою жіночою підступністю, або тим, що жінки самі не знають, що хочуть, або чоловічою нездогадливістю (теж вродженою)

Пояснити-то можна, але таке побутове пояснення насправді веде в той же глухий кут, у якому вже перебувають наші герої.

Берн запропонував інше пояснення.  Люди грають в ігри один з одним, метою гри є уникнення близькості і підтвердження так званого життєвого сценарію.

Колега Берна, Стівен Карпман, розвинув його ідеї і припустив, що таке спілкування між людьми базується на трьох ролях, у яких знаходяться партнери, ці ролі послідовно змінюють одна одну і призводять до розплати різної міри тяжкості (скандал, відчуження, розлучення, зрада, вбивство або суїцид)

І це ролі Переслідувача, Жертви і Рятівника. Люди, які грають ці ролі, за Карпманом, перебувають у Драматичному Трикутнику.

Ось як виглядає уже згадуваний діалог з цього ракурсу.

  • Пожалей меня! (Початок гри. Вона входить у стан Жертви, і очікує на свого Рятівника)
  • Ты моя бедняжечка! (Він реагує на її Жертвенне прохання, і стає Рятівником, відповідаючи її очікуванням)
  • Я не бедняжечка! Не надо разговаривать со мной, как с маленькой! Вечно ты так! (Поворот сюжету і зміна ролей – вона переходить зі стану Жертви у стан Переслідувача, він міняє роль з Рятівника і сам стає Жертвою)

Ця гра може тривати вічність – він може затаївши образу, відомстити їй у схожій побутовій ситуації, вона може спровокувати його і знову звинувачувати у емоційній холодності чи тупості.

Якщо ти не хочеш попадатися у маніпулятивні пастки  або   прагнеш припинити їх розставляти, хочеш близьких і ясних стосунків – звертайся у наш центр.

З нами легко говорити.


Насколько эта статья была вам полезна?
12345

psihologi-online-skype

psihologi tv

psihologi edu

+38 (098) 628-24-82
+38 (093) 579-51-79
+38 (050) 699-19-23

Психологический Центр «Восстановление», г.Киев
Работаем для вас с 2004 г.