psychodrama-kievСпробуйте  вголос вимовити слово, винесене у заголовок: психодрама. Які образи та асоціації виникають? А які емоції? Можливо, ви згадали кадри з улюбленого фільму, чи уявили екзальтованих людей, що розмовляють на підвищених тонах…?

Стало трохи страшнувато і разом з тим, цікаво?

Такі образи і почуття часто з’являються у тих, хто уперше чує цю назву.

Що ж таке психодрама насправді?

Психодрама – це дія душі. Це акціональний, тобто заснований на дії психотерапевтичний метод, Психодраму іноді визначають як спосіб дослідження внутрішнього світу засобами рольової гри. І також це – можливість практикувати життя, не будучи покараним за допущені помилки.

У її основі лежить універсальна людська здатність уявляти і грати. Всередині нас, поки ми живі, завжди щось відбувається, а іншими словами, розігрується драма нашого життя. Ми говоримо з друзями і близькими, прощаємося, просимо вибачення чи допомоги, всередині нас є будинки, вулиці, предмети, значимі для нас, безкінечний простір наших почуттів, і навіть цілі окремі світи. Усе це, і ще багато неперерахованого  є внутрішньою реальністю клієнта, коли він приходить у терапію. І психодрама працює, роблячи внутрішній світ клієнта видимим, виводить смисли і переживання, образи і думки – назовні. Клієнт отримує можливість буквально – побачити свій внутрішній світ, і найголовніше – нагоду досліджувати, діяти, змінювати його.

Дія є серцем психодрами, і через це метод є  показаним (і винятково ефективним), коли потрібно освоїти і натренувати нові способи поведінки у старих ситуаціях, або сформувати вміння адекватно відповідати на нові.

Для кого показана психодрама?

Відпочатку автор методу –  австрійсько-американський лікар, філософ, психіатр і мислитель Якоб Леві Морено – задумував її як метод групової психотерапії. Першими клієнтами стали хворі психіатричного стаціонару, що страждали на психози й шизофренію. В подальшому психодрама розповсюдилася на інші категорії клієнтів,  зараз метод використовується у консультуванні і терапії пар і сімей, бізнес-консалтингу, рольових тренінгах, групах саморозвитку й самопізнання, тематичних  психотерапевтичних групах. У широкому сенсі, психодрама  як психотерапевтичний метод показана усім, у кого були або є батьки. Діапазон проблем, з якими ефективно працює психодрама, є досить широким: робота із горем і втратою, сильними емоційними переживаннями, психосоматичними розладами, страхами, залежностями, сімейною історією, міжособистісними труднощами, проблемами самоцінності. Предметом психодраматичної роботи може бути, наприклад,  думка, сон або фантазія,  За допомогою власної уяви, спонтанності, креативності, у супроводі спеціаліста ви можете завершити  і відпустити те, що начебто давно віджило, але чомусь досі тримало, або навпаки – зробити крок у майбутнє.

Для супроводу клієнтів у індивідуальній роботі існує спеціальний жанр  – монодрама, що поєднує в собі дослідження, гру, навчання новій поведінці і власне терапію.

Грета Лейтц, одна з поміж багатьох натхненних популяризаторок психодрами,  описує її як «максимально наближену до життя форму психотерапії».

Я не сказав би краще.

Додам лише, що психодраму  краще один раз провідчувати на собі, ніж  багато  про неї чути.

Ярослав Мойсієнко,
психолог,
консультант у методі монодрами,
психодрама-практик

Література

  1. Келлерман П.Ф. К 34 Психодрама крупным планом: Анализ терапевтических механизмов /Пер. с англ. И.А. Лаврентьевой. — М.: Независимая фирма “Класс”, 1998. — 240 с. — (Библиотека психологии и психотерапии).
  2. Павел Горностай. Психодрама – это действие души. http://www.psychodrama.narod.ru/text/psyhodrama_eto_deystvie_dushi.htm
  3. Психодрама: теория и практика. Классическая психодрама Я.Л. Морено http://www.koob.ru/leitz/leits_psyhodrama

Насколько эта статья была вам полезна?
12345

psihologi-online-skype

psihologi tv

psihologi edu

+38 (098) 628-24-82
+38 (093) 579-51-79
+38 (050) 699-19-23

Психологический Центр «Восстановление», г.Киев
Работаем для вас с 2004 г.